Čarodějnice se nelíbaj

5. srpna 2011 v 22:30 | Arila |  Knih

Kniha Čarodějnice se nelíbaj od Hortense Ulrichové mě moc nezaujala. Pokuď však potřebujete zabít nudu, tak si knihu můžete přečíst. Měla jsem jí celou slouplou za tři hodiny. Knize bych dala 45%.

Třináctiletá Josefína, která si nechává říkat Jojo nenávidí nově příchozí studentku Serafínu. Ta založila cool klub, a ten kdo tam nepatří je uncool. Jojo se přiznala, že není do nikoho zamilovaná a tak do klubu nebyla přijata. Její ostatní kamarádky se do klubu dostaly lží, že jsou zamilované do BJ. BJ je deváťák a má svou vlastní skupinu. Serafína má bratra Justuse a ten se do Josefíny zamiluje. Ta pořád nechápe, že není zamilovaná do BJ, nýbrž do Justuse. Jojo zachrání starší dámu z telefoní budky a ta jí za odměnu dá čarovnou moc. A to tak, že jí nenápadně navedla na medvídka, který bude Jojo pomáhat čarovat. Jojo se od té doby daří, protože čaruje. Když však zjistí, že čarodějnice se nesmějí líbat je z toho naštvaná a přemýšlí nad tím, čemu dá přednost. Polibku nebo moci? Jak to celé dopadne, si můžete přečíst.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Líbí se ti můj blog?

Ano
Ne

Komentáře

1 Jasmína Jasmína | Web | 5. srpna 2011 v 22:39 | Reagovat

Cháchá :D.., to je knížka, která se ocitla před týdnem na místě aktuální četby.. Na zahnání nudy je dobrá.

2 Albertzew Albertzew | E-mail | Web | 6. června 2018 v 23:33 | Reagovat

The prostate related is central to the section of a male's reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The men's prostate is found just before the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it will always be really really irritating and inconvenient for your patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.

Prostate infection, also called prostatitis, is among the most common prostate-related condition in men younger than 55 yrs . old. Infections in the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of most varieties of prostate infection. It is a result of bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition connected with a particular defect within the gland along with the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be due to trauma to the urinary tract or by infections via other areas in the body. A patient can experience testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal in the prostate defect followed by making use antibiotics and NSAIDs to help remedy the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not even to create the sources of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate diet is important. These are some from the things you can do and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for overall health and it will also maintain your urinary track clean.

2. Some studies claim that a number of ejaculations a week will assist to prevent prostate cancer.

3. Eat pork moderately. It has been shown that consuming greater than four meals of beef per week will heighten the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most critical measure to look at to make certain a healthy prostate is usually to opt for regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you must choose prostate examination at least once a year.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
© www.arila.blog.cz 2011